Centru

• Oct

Centrul Parohial pentru Copii si Tineret

In cadrul Proiectelor “Hristos impartasit Copiilor” si “Centrul Parohial pentru Copiii si Tineret” initiate de Patriarhia Romana , Parohia Balteni dand curs acestor proiecte a inaugurat la data de 28.05.2009 “Centrul Parohial Pentru Copii si Tineret SF. NICOLAE” ocazie cu care au participat la festivitate Pr. Arhid. Pretorian Mihai inspector eparhial cu catehizarea, Pr. Anca Cristian – secretar al Protoeriei Horezu, coordinator proiect si reprezentanti ai Organizatiei umanitar crestine World Vision- biroul Valcea. In cadrul Centrului au activate cinci grupe pe activitati si varste coordonate si asistate de profesori, invatatori si alti voluntari, astfel:

Grupa A- Literatura -> 14-17 ani -> responsabil Prof. Cioinica Maria si Asist. Andronache Magda
    Grupa B- Cultural-artistic -> 7-10 ani -> responsabil inv. Cherciu Maria si Comesanu Elena si asist: Barbarie Andreea si Cotoi Raluca
    Grupa B2- Informatica-calculatoare -> 11-14 ani -> Coord. Avram Bucur si asist. Nitu Florian
    Grupa C– Arte plastice-desen -> 7-10 ani -> responsabil inv. Tamplarescu Ghe si asist. Mircioaga Magda si Tomescu Ionela
    Grupa D- Traditii si folcor -> 7-10 ani -> responsabil inv. Ruiu Maria si asist. Socu Ilona si Badea Sorina
    Grupa D2– Folcor si dansuri -> 11-14 ani -> responsabil inv. Ruiu Gheorghe si asist. Toma Elena si Rada Valentin
    Grupa E– Lb Engleza -> 11-14 ani -> responsabil prof. Zamfirache Cornelia
    Activitatea Centrului este sustinuta material de Parohia Balteni, in parteneriat cu Scoala Generala I-VIII- Ulmetu si Primaria Copaceni. Activitatile Centrului Parohial se desfasoara sip e perioada vacantelor, unde pe langa copiii inscrisi au participat si alti copii din alte localitati veniti in vacanta. Temele pentru orele de cateheza din zilele de sambata au fost alese din Ghidurile Catehetice in functie de evenimentele religioase din calendar. S-au facut drumetii prin padurile invecinate, vizite la bisericile din parohie, s-au organist jocuri si activitati sportive, am participat la concursuri si spectacole de foltclor (dansuri si obiceiuri). Cu ocazia finalizarii proiectului, propus pentru un an, s-au inmanat copiilor participanti, coordonatorilor de grupe si asistentilor atestate de participare.

Poze - Centru Parohial
    Poze - Procesiune Cuvioasa Parascheva
    Poze - Grupul dansuri populare
    Poze - Voie buna la Centru
    Poze - Pentru a doua oara procesiune de cuvioasa Parascheva in satul nostru NOU
    Poze - Hram Cuvioasa Parascheva - Copaceni NOU
    Poze - Sa-l cunoastem pe Sf. Dumitru (Centrul Parohial "Hristos Impartasit copiilor") Anul II NOU
    Poze - Vizitam ocnele din judetul nostru NOU
    Poze - In jurul focului NOU
    Poze - Sfarsitul toamnei in parohie 2011 NOU

• Apr

Aparitii editoriale

Într-o zi, Dumnezeu a vrut să facă un dar deosebit unei flori de pe pământ. Darul însemna a fi floarea care să simbolizeze revenirea la viaţă. Pentru aceasta, Dumnezeu trimise unul dintre îngerii săi buni să aducă floarea pe care o va crede el că este mai specială, pentru a primi acest dar. De undeva, nevăzut, şi un înger dintre cei răi auzi de gândul lui Dumnezeu. El dădu fuga pe pământ anunţând toate florile de alegerea ce urma să se facă. Dar acesta nu era un lucru rău. Cu toţii ştim că trebuie să ne pregătim pentru orice fel de întrecere, iar aceasta era o întrecere între flori. Îngerul cel rău nu s-a mulţumit doar să anunţe venirea îngerului bun, ci a început să şoptească fiecărei flori în parte că ea va fi cea aleasă, pentru că ea este cea mai frumoasă, cea mai specială. Fiecare floare se credea deosebită. Nici una nu gândea că această ambiţie o va costa viaţa - atât cât poate fi viaţa unei flori. Coborând din Cer pe pământ, îngerul s-a oprit în faţa trandafirului care-şi deschidea cu mândrie petalele. - Ce floare frumoasă! Auuu!!! Ce păcat că înţeapă! exclamă el şi merse mai departe. Aşa a ajuns la crin, care-şi legăna cu mândrie cupa plină de miresme. - Vai, ce alb imaculat, ce parfum! Cred că mă adoarme! zise îngerul şi plecă mai departe. Astfel trecu pe la toate florile de pe pământ fără a se putea hotărî pe care să o ducă lui Dumnezeu, pentru că nu se îndura să rupă vreuna dintre ele. Spre prânz, tocmai când ajunsese în dreptul ghiocelului, pe care abia acum soarele începuse să-l mângâie şi pe care îngerul cel rău nici nu îl luase în seamă, îngerul cel bun se opri şi spuse: - Vai, ce floare mică, plăpândă şi smerită! Pentru curajul ei de a învinge stăpânirea iernii, ar merita să primească darul lui Dumnezeu. Auzind acestea, îngerul cel rău făcu în aşa fel că o suflare rece de vânt frânse tulpina plăpândului ghiocel. Întristat, îngerul cel bun luă ghiocelul şi îl duse la Dumnezeu. Bunul Dumnezeu, cunoscând dragostea ghiocelului pentru lumina şi căldura care-l ajută să învingă gerul iernii, precum şi modestia lui care se vede din plecarea sa smerită, i-a dăruit să fie floarea care simbolizează revenirea la viaţă - reînvierea naturii.
    Andreea Barbarie (clasa a VIII-a)
    Raluca Cotoi (clasa a VII-a)

Centru Parohial "Sfantul Nicolae" - Parohia Bălteni, judeţul Vâlcea

Scoala din Biserica
    Chemarea credintei

• Apr

Concursul "Copilul in familie" in Protoeria Horezu

1) Etapa pe Scoala
    Cotoi Raluca - Clasa a 7a
    Cotoi Violeta - Clasa a 5a

2) Etapa pe Protopiat
    Cotoi Violeta , eleva in clasa a 5 a la scoala cu clasele I-VIII din satul Ulmetu , Comuna Copaceni , a trecut de etapa pe scoala , ajungand in etapa de protopopiat unde credinta ei a fost rasplatita.

Cotoi Raluca , eleva in clasa a 7 a la scoala cu clasele I-VIII din satul Ulmetu , Comuna Copaceni , sora primei finaliste , recunoaste "ADEVARATA FAMILIE" si castiga premiul 3 . Parohia Balteni , judetul Valcea , este mandra de ea.

"Adevarata familie" - Cotoi Raluca
    "Frati cu Iisus" - Cotoi Raluca